مشخصات فردی و زندگینامه
نام:سید فاضل
نام خانوادگی:نوری
پست الکترونیک:sf_Noori@Yahoo.com
نخصص ها:حقوق ، فقه و اصول ، کلام

زندگی نامه

بسم الله الرّحمن الرّحیم

در سال 1348 شمسی در حوالی شهرستان دامغان در خانواده ای مذهبی و معمولی متولد شدم. مرحوم والد در حاشیه جلد قرآنی که با آن مأنوس بود و نیز در تقویم جیبی خود، تاریخ تولدم را مصادف با ولادت حضرت صدیقه طاهره سلام الله علیها یادداشت کرده است.

در دوران شیر خوارگی، خانواده ام به تهران مهاجرت کردند. پدرم که روحانی بود در محله سکونتمان زمینی تهیه کرده و مسجدی ـ بنام مسجد چهارده معصوم علیهم السلام ـ بنا کرد و از همان دوران کودکی مرا با دروس حوزوی آشنا کرد و قبل از آن که خواندن و نوشتن بدانم، برخی مطالب را شفاهی به من آموخت از جمله بخشی از نصاب الصبیان را. غفر الله له.

یازده سال داشتم که وارد مدرسه علمیه حضرت حجت (عج) در تهران شدم و بعد از آن تحصیل را در مدرسه علمیه باقر العلوم (ع) ادامه دادم اما از آنجا که سطح و نظم تحصیلی در آن مدارس در آن زمان، مرا راضی نمی کرد، در سال 1362 شمسی به قم عزیمت کرده و در شهر اهل بیت رسول الله علیهم السلام، خوشه چین علومشان شدم.

در سال های اقامت در آن دیار دروس مربوطه را که مجدداً از کتاب صمدیه شروع کرده بودم، تا سه سال درس خارج فقه و اصول ادامه دادم و امتحانات کتبی و شفاهی دروس اصلی و جنبی را تا پایان سطح سه (پایه دهم) گذراندم اما مقررات ظاهری مرکز مدیریت حوزه اجازه ادامه نداد و دروسی را که در سطح چهار گذراندم به مرحله آزمون نرسید. خدا کند نسبت به آیندگان تجدید نظر کنند.

از دوران کودکی هرگاه فراقتی پیش می آمد به دروس کلاسیک می پرداختم در نتیجه در این زمینه تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته حقوق جزا و جرم شناسی تحصیلاتی داشتم. عنوان پایان نامه کارشناسی ام مسئولیت ها و وظائف ناشی از قتل در اسلام بود. و همچنین آموزش های پودمانی ویژه قضات را سپری کرده و گواهی دکتری حرفه ای دریافت کردم. عنوان پایان نامه ام مطالعه تطبیقی جنایت بر میت در فقه و قانون بود.

در سال 1367 شمسی ازدواج کردم، دو فرزندم به فضل خدای منان اکنون در حوزه علمیه قم تحصیل می کنند که امید است سربازیشان را مهدی موعود (عج) امضا کند.

از سال 1374 شمسی همکاری با نظام قضائی کشور را شروع کردم در این مدت ایامی به قضا گذشت و مدتی در خدمت رسانی به آموزش داوطلبان کرسی قضاوت سپری شد و چند صباحی از عمر به تدوین و نظارت بر تدوین چندین کتاب و تدوین چند مقاله با موضوعات حقوقی رقم خورد. کتابی که در زمینه غیر حقوقی تألیف کردم، نگاهی به عقائد شیعه نام دارد. البته چند تألیف دیگر نیز مرا به خود مشغول کرد.

در پی درخواست و اصرار و پیگیری در سال 1393 از دستگاه قضا منفک شدم و اکنون که این سطور را ویرایش می کنم، به برخی امور مطالعاتی و پژوهشی اشتغال دارم و همزمان در رشته حقوق جزا و جرم شناسی در مقطع دکتری تخصصی در جامعه المصطفی العالمیه مشغول ادامه تحصیل هستم.

... تا کی عمر به سر آید و فضل ربّ کریم منان با ما چه کند!